Recenzja na YesBook BookJockey’a

Życie Ali

Alicja to powieść, którą z pewnością można zaliczyć do tych lekkich, łatwych, przyjemnych i zabawnych. Z równą przyjemnością przeczytają ją panie bardzo młode, jak i te, które młodość mają już za sobą. Alicja ucieszy i rozbawi zarówno zabieganą business woman jak i zagubioną kobietę nie mającą konkretnych planów na życie. Alicja to powieść dla panny, kobiety zamężnej, kobiety rozwiedzionej i wdowy. Alicja to powieść dla wszystkich tych, których spotkało coś trudnego a nawet tragicznego. Losy głównej bohaterki nasuwają bowiem jeden zasadniczy wniosek: cokolwiek się w życiu zdarzy, prędzej czy później można podnieść się i pójść dalej swoją drogą. Na drodze tej mogą przecież czekać nowe, niezwykłe i niespodziewane prezenty od życia.

Bohaterka książki – Alicja dostała od swoich najbliższych gotową receptę na życie. Dostała od nich zakład fryzjerski cieszący się niezwykle dobrą sławą. Nie było więc wyboru, została fryzjerką. Alicja jest rozwiedzioną matką trójki dzieci, ma 45 lat. Klienci zakładu bardzo lubią ją i cenią, a zwłaszcza jeden, z zawodu chirurg. Alicja to świetna kobieta, do której podobna zechce być niejedna z czytelniczek tej powieści. Alicja ma niesamowite dzieci. Mnie osobiście przypomniały one dorastających bohaterów kolejnych części Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Gabrysia, córka Alicji jest młodą studentką silnie skoncentrowaną na przeżyciach religijnych, kocha Jezusa i pragnie innych zarazić tą miłością. Kogo tylko może przestrzega przed seksem przedmałżeńskim i zdradami już po ślubie. Rafał jest młodym lekarzem, który po miesięcznej znajomości poprosił dziewczynę o rękę. Ich najmłodsza siostra Zuzia góruje rozsądkiem nad swoim rodzeństwem. Wielbiciel Alicji też jest oryginałem, okazuje jej względy awanturując się o rzekomo źle wykonaną usługę fryzjerską. Alicja ma jeszcze jednego wielbiciela, kompletnego fajtłapę imieniem Bercik, który raczej poszukuje niż daje wsparcie kobiecie.

Atrakcją powieści są właśnie jej bohaterowie, oryginalni, wyraziści i kolorowi. Rodzina Alicji przypomina mi rodzinę Borejków ze wspomnianych już książek, których akcja ma miejsce w poznańskich Jeżycach. Alicja to powieść napisana prostym językiem i nie posiadająca skomplikowanej fabuły. Natalia Rogieńska napisała ją szybko i w krótkim okresie czasu. W powieści nie znajdziemy głębokich analiz czy portretów psychologicznych poszczególnych bohaterów. Alicja Natalii Rogieńskiej to świetna rozrywka w czystej postaci, którą polecam wszystkim czytelniczkom.

http://www.yesbook.pl/recenzja/640/zycie-ali/ksiazka/alicja/

Dodaj komentarz