Recenzja Damorki na www.dobreksiazki.blog.onet.pl

Natalia Rogińska „Gruba”, Prószyński i S-ka, 2010

Oto książka, dzięki której możemy dowiedzieć się co nieco o grubasach. O tym, co czują, jak funkcjonują w świecie ogarniętym kultem szczupłych ciał.

Główna bohaterka Magda to 28-letnia graficzka, która zawodowo świetnie daje sobie radę – gorzej z relacjami interpersonalnymi. Magda jest gruba. Ale nie otyła czy apetycznie okrągła, tylko gruba – waży 125 kilogramów. Gdy uświadamia sobie w pełni swoją wagę (wcześniej myślała, że waży „ledwie” 100), postanawia zacząć sie odchudzać.

Uświadomienie sobie swojej prawdziwej wagi jest w ksiażce punktem zwrotnym, pokazuje, jak bardzo Magda wcześniej – pomimo wyraźnych sugestii od strony otoczenia, że jest gruba – ignorowała swoją posturę. Autorka tym samym zwraca uwagę na fakt, który doskonale możemy odnieść do każdej innej dziedziny naszego życia, a mianowicie, dopóki sami sobie czegoś nie uświadomimy, dopóki sami nie postanowimy z czymś walczyć, na nic zmuszanie nas do tego przez innych.

Książkę czyta się w miarę dobrze. Niestety, czasami odnosiłam wrażenie, że jest niedopracowana, pisana na szybko, przez co niektóre wątki zatraciły głębię. Niestety nie jest również wolna od stereotypów. Natalia Rogińska przedstawia nam osobę grubą, tak, jak sami ją sobie byśmy wyobrażali. Razi mnie również zbyt mocno przedstawiona matka, aż trudno uwierzyć, że wciąż w ten sam sposób odnosiłaby się do Magdy. Nie wierzę też w reakcje przypadkowych przechodniów, komentujących rozmary Magdy. Nigdy na własne uszy nie słyszałam, żeby ktokolwiek obcy – w autobusie, tramwaju – zwracał uwagę grubej osobie, że jest gruba, a przecież wcale tych grubym wokół nas nie brakuje.

Reasumując, książka warta jest przeczytania, choć nie oczekujmy od niej zbyt wiele.

Damorka

http://dobreksiazki.blog.onet.pl/Natalia-Roginska-Gruba,2,ID416053595,RS1,n

Dodaj komentarz