Recenzja Marty Kalinowskiej

2 Stycznia 2010, aktualizacja 2010-01-02 19:48:51

Czy młodość, sukcesy w pracy, dobre zarobki i własne mieszkanie jest tym, czego Magda potrzebuje od życia?

Mogłoby się wydawać, że wszystko to jest w stanie zapewnić człowiekowi szczęście.

Czy to wystarczy także Magdzi przekonamy się już 26 stycznia.
Magda ma jeden, wielki, a wręcz ogromny i tłusty problem: jest gruba. Nie, nie ma delikatnej nadwagi, nie ma troszkę więcej ciałka i nie jest przy kości. Główna bohaterka jest po prostu GRUBA. Prześladują ją spojrzenia wychudzonych kobiet, docierają do niej wyzwiska wykrzykiwane przez bezduszne dzieci biegające po podwórku. Nie prześladują jej natomiast spojrzenia mężczyzn, których tak bardzo pragnie, a których nie dostrzega wiedząc, że jest w ich oczach osobą aseksualną. Nie dostrzega także nowych, seksownych kolekcji wiszących na nienaturalnie szczupłych manekinach za szybą wystawową sklepów. Właściwie Magda nie dostrzega nawet własnego problemu, ignorując ostrzeżenia lekarzy grożących konsekwencjami jej znaczącej nadwagi.

Wszystko jednak trwa do czasu. Magda, po kolejnych usłyszanych przykrych słowach, wyszydzana, wyśmiana, wytykana palcami, zastraszona i przepraszająca, że w ogóle pokazuje się w takim stanie publicznie postanawia powiedzieć sobie „dość”. Sukcesy, pieniądze i mieszkanie są dla niej tak naprawdę niczym, wobec ogólnego braku akceptacji. Pewnego dnia Magda podejmuje walkę ze swoją tuszą, a także ze swoim sposobem myślenia. Ułatwia jej to niezwykła Blokada, która lokując się w jej głowie zabrania jej jeść. Wszystko nagle zaczyna się zmieniać, a Magda staje przed szansą na radykalną przemianę. Czy z niej skorzysta i konsekwentnie wytrwa w swoim postanowieniu?

Natalia Rogińska nie stworzyła kolejnego poradnika o odchudzaniu, który poprzez powtarzanie paru słów mantry, miałby nas udoskonalić. Autorka stworzyła zabawną, budującą powieść o potrzebie akceptacji, uświadamiając, że nasze niedoskonałości nie wykluczają nas ze społeczeństwa i pozwalają nam żyć pełną piersią. Natalia Rogińska motywując stworzoną przez siebie bohaterkę, motywuje także nas, zapewniając, że jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Książka, adresowana głównie dla kobiet ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński Media już 26 stycznia.

Marta Kalinowska

http://test.stacjakultura.pl/1,2,4125,Natalia_Roginska-_Gruba_zapowiedz_ksiazki,artykul.html

Dodaj komentarz