Recenzja na www.cudownyswiatksiazek2.blog.onet.pl

Gruba ” to pierwsza książka Rogińskiej , która przeczytałam.Lektura niezwykle łatwa w odbiorze rozbawiła mnie od samego początku.
Główną bohaterką powieści jest 28-letnia Magda Jabłczyńska pracująca jako grafik komputerowy w agencji reklamowej.Spora nadwaga towarzyszy jej od wczesnego dzieciństwa.Magda zawsze lubiła jeść ,a podsuwane przez babcię smakołyki wciąż dodawały nowych kilogramów.Miały wynagrodzić brak ojca , wredność matki – kobiety pozbawionej wszelkich uczuć macierzyńskich , wiecznie krytykującej córkę.Mimo to Magda jest zdolna ,kończy liceum i studia. W pracy radzi sobie doskonale – ma twórcze pomysły , jest kreatywna i pracowita. Nadwaga skutecznie utrudnia jej życie – brak atrakcyjnych ubrań ,pokazywanie palcem na ulicy i głupie uwagi od nieznajomych towarzyszą jej non stop.Jej pocieszycielką , przyjaciółką i bratnią duszą jest babcia,ktora niestety zaczyna chorować. Magda w miarę możliwości opiekuje się nią bardzo troskliwie.Podczas babcinej kontrolnej wizyty u ortopedy Magda zostaje zmuszona do stanięcia na wagę – wskazówka jest bliska 130 kg – to daje Magdzie potrzebny impuls do zabicia Ssania , które wiecznie odczuwała.Co zmotywuje bardziej Magdę do chudnięcia – własna inicjatywa czy poznany przypadkowo na przystanku atrakcyny chłopak ? Czy Magda zamieszka w wymarzonym własnym mieszkanku z babcią ? Zachęcam do lektury .
Powieść czyta się lekko i łatwo. Autorka zawarła w niej mądre przesłanie – nie należy oceniać nikogo po wadze – to nie atrakcyjny wygląd świadczy od wartości człowieka. Polubiłam Magdę i byłam pewna podziwu dla jej samozaparcia – czasem drobny impuls potrafi całkowicie zmienić los ,dodać „przysłowiowych” skrzydeł i zachęcić do trudnego wyzwania.W Magdzie podobało mi się też oddanie dla babci – jej matka to całkowite przeciwieństwo dziewczyny i to w dużej części ją obwinię za kompleksy córki.
„Gruba ” to lekkie babskie czytadło , dobre na odstresowanie i podejście do problemu wagi z dozą humoru , to także lektura „ku pokrzepieniu serc” wszystkich odchudzających , pokazująca ,że drakońskie diety idzie przeżyć .Zakończenie książki totalnie mnie zaskoczyło i chętnie przeczytałambym o dalszych perypetiach Magdy .Może autorka pokusi się na napisanie lektury o odmieninej Magdzie ?

Malineczka 74

Dodaj komentarz