recenzja Wioletty Derkowskiej na www.kobieta20.pl

Rozterki życiowe kobiety po przejściach

Recenzja książki Maciejka

Natalia Rogińska – młoda lekarka i dyplomowany psycholog wydała kolejną książkę. „Maciejka” to powieść o zazdrości, relacjach damsko – męskich i szukaniu pocieszenia uprawiając seks z przypadkowymi mężczyznami.

Karolina jest trzydziestosiedmioletnią, ładną, nadal atrakcyjną singielką. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt przygód z mężczyznami. O wszystkim z największymi szczegółami pisze w swoim dzienniku. Niestety, łączy ją z nimi tylko seks, a jej notatki dotyczą tylko jakości jej orgazmu i oceny jakości stosunków. Karolina marzy jednak o miłości do grobowej deski i gromadce dzieci. Mimo wielu romansów, nie znalazła tego jedynego . Wkrótce życie bohaterki zmienia się drametrialnie, a jedna z jej „łóżkowych” przygód kończy się poważnymi konsekwencjami. Sytuacji nie ułatwia bohaterce przyjaciółka Patrycja, która również prowadzi podobny tryb życia i miewa podobne problemy, prosząc ją wciąż o radę. Karolina jej zmuszona zmierzyć się z ogromnymi kłopotami, które to mnożą się jak grzyby po deszczu . Sytuacja nie wygląda dobrze, tym bardziej, że powracają wspomnienia sprzed lat o pierwszej miłości. Zranione serce i pozostałe rany goją się długo. Oliwy do ognia dolewają koleżanki z pracy, opowiadające o swoim udanym życiu rodzinnym, a także szczęśliwie zakochana chrześnica. Czy w jej życiu pojawi się prawdziwa miłość?  Jakiego wyboru dokona Karolina?
Maciejkę” czyta się niezwykle lekko. Trzeba przyznać, że Natalia Rogińska wykazuje się dużym poczuciem humoru i… bezpośredniością. Autorka nazywa wszystkie rzeczy po imieniu. Nie szczędzi potocznych, nieczęsto wulgarnych określeń, dotyczących seksu i bohaterek.  To może rozbawić, ale również zgorszyć.
Na pierwszy rzut mogłoby się okazać, że „Maciejka” jest kolejną książką opowiadającą o kobiecie około „czterdziestki”, która szuka swojego miejsca na ziemi, nie ma szczęścia w miłości, czuje się zagubiona i czeka na rycerza z bajki. Zamiast taniego romansidła dostajemy wartościową opowieść. Karolina w istocie jest zagubiona, prowadzi się niezbyt moralnie, co zauważają sąsiedzi. Na imprezach upija się i chodzi do łóżka z pierwszym poznanym facetem.
„Maciejka” ma jednak drugie dno. Poprzez zachowanie bohaterek powieści pokazuje jak bardzo każdy z nas (zwłaszcza kobiety) pragną być kochane. Spełnić się jako matki, żony i kochanki. Natalia Rogińska w książce porusza także inne ważne tematy, które są dość trudne i kontrowersyjne. Mówi się o nich jednak coraz częściej, więc i ona postanowiła zabrać głos w sprawie aborcji, zdrady czy psychicznego szantażu.

Maciejka” to wzruszająca opowieść, warta polecenia przede wszystkim kobietom, które pragną zastanowić się nad sprawami ważnymi w życiu, a także uronić łezkę wzruszenia.
Wioleta Derkowska

http://kobieta20.pl/artykuly/rozterki_zyciowe_kobiety_po_przejsciach/

Dodaj komentarz